تبلیغات
کانون فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
ماشین فرز

برای تراشیدن قطعات فولادی به صورت منشوری، به صورت کروی، کاسه ای، ماهیچه ای و به هر شکل مورددلخواه از فرز استفاده می شود فرز امکانات ساخت بیشتری دارد به هر نوع قطعه به هر شکلی را می شود باآن تراشید و دقت فرز نیز از ماشین تراش و دریل بیشتر است معمولاً دقت در ماشین فرز بر روی هر سه محور z,y,x02/0 mm است .

نکته: در صنعت در هیچ موردی قطعیت نداریم لذا با کلمات حدوداً، تقریباً، معمولاً مطالب گفته می شود چون ممکن است برخلاف اینها وجود داشته باشد.
ماشین تراش دو مور است z,x ولی ماشین فرز سه محوره است که دارای حرکت های طولی x و عرضی y و ارتفاع  z است لذا امکانات ساخت آن بیشتر است چون حرکتهای ترکیبی را می شود در آن به وجود آورد. این ابعاد حرکت میز است که (z,x) است و (y) حرکت کله گی است در ماشین فرز برای هر بعدش یک خط کش فلزی قرار داده اند که 2 کار را انجام می دهد. 10 مقدار حرکت را نشان می دهد 1- و خود حرکت را به ما نشان می دهد.

نکته: با فرز می شود مجسمه ی یک انسان را به وجود آورد.

قطعات ماشین فرز:

1-بدنه: بدنه ی ماشین فرز از چدن خاکستری است و خاصیت این چدن این است... سهولت ریخته گری- ارزان بودن- جذب ارتعاشات- زنگ زدگی- سبک بودن.

2-ساپرت طولی میز: روی آن به صورت شیارهای T شکل است برای بستن گیره جیک فیکس چوها به کار می رود و این میز به دو صورت حرکت دارد z,x نکته: البته میزهای عمودی هم داریم:

3-کشوئی بغل کله گی: حرکت آن به صورت  g است که روی شیار دم چلچه ای حرکت می کند و میز اصلی نیز روی دم چلچه ای است.

4-سینی دستگاه: در زیر میز تعبیه شده و برای جمع آوری براده و آب صابون به کار می رود.

5-کله گی دستگاه: هر ماشین فرز به یک قطعه به نام کله گی مجهز است کله گی نیز یک ورنیه دارد اما درجه بندی آن برحسب زاویه است که از صفر تا نود درجه است و این ورنیه به خاطره این این است که وقتی که قطعات افقی را نصب می کنیم که گی را 90 درجه می چرخانیم روی کله گی قطعات تیغه و خود تیغه نصب می شود مانند تیغه انگشتی.

6-جعبه دنده اصلی: هر فرز دو تا جعبه دنده دارد که بالائی و دیگری پائینی که هرکدام موتور خود را دارد و برای حرکت های دورانی، انتقالی کاربرد دارد جعبه دنده بالائی برای حرکت های دورانی نتیجه با نسبت های مختلف به کار می رود وجعبه دنده پائینی حرکت های خطی به وجود می آورد.

7-ترمزها: کلیه ی حرکتها (z,y,x) با یک اهرم قفل می شود این مورد در مواقعی که دستگاه خاموش است انجام می شود در حین کار باید ترمزها دفع شود.

8-روفن زنی: ماشین فرزهای ماشین سازی ظرف و یک اهرم زنی مجهز است که قبل از انجام کار با ماشین از آن 2 بار استفاده می کنیم.

9-طوقه ی تنظیم های دود: این وسیله مدرج شده است با تغییر دایره کوچک یا بزرگ در شماره های مورد نظر قرار می گیرد و تنظیم دور در ماشین های رومانی و چک اسلواکی به طرز دیگری است.

10-تابلوی فرمان: عبارت است از stop-start، سرعت کم و زیاد، میزه آب صابون و ترمز مغناطیسی است و یک دکمه ی قرمز رنگ وجود دارد که به کلید اضطراری معروف است.

11-مخزن آب صابون: برای خنک کاری تیغه و قطعه از مایعی به نام آب صابون استفاده مِ شود و این مایع مخروطی است از روغن وآب مقطر و آب صابون جمله ی غلطی است و اسم درستش کلونت است. 1 لیتر روغن و 10 الی 20 لیتر آب و این آب صابون باید بعد از مدتی عوض شود چون خاصیت خود را دز دست می دهد و توسط پمپ و شیلنگ این مایع روی قطعات فلز ی ریخته می شود و چند کار دارد 1- خنک کاری تیغه و قطعه که نسوزد 2-جلوگیری از زنگ زدگی 3- روان کاری 4-پائین آوردن اصحکاک 5-تمیز کردن براده ها از روی قطعه و قلم.

نکته: حرکت خرگوشی باید در حالت بدون بار باشد.

نکته: مقدار خط کش فلزی 0 الی 40=0الی 60mm مدرج شده است.

در ماشین فرز میز هم به صورت اتوماتیک و هم به صورت دستی حرکت می کند و بغل دستگیره توقه ی مدرج وجود دارد که از آن را ودنیه گویند و قدرت ودنیهنیز رویش نوشته می شود و اگر دقت را ننویسند می شود آن را از روی دستگاه محاسبه کرد.

نکته: کلیه ی دقت ها در هر سه ودنیه دو صدم mm است.


| نظرات ( )

به اشتراک بگذارید :

 

ارسال شده توسط : بسیجی در تاریخ : یکشنبه 3 خرداد 1388 و ساعت : 11:56 ق.ظ
مرتبط با موضوع : مکانیک ،
Display Pagerank