تبلیغات
کانون فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
تازه فهمیدیم خون کی قرمزه خون کی خاکی...!

تازه فهمیدیم خون تهرانی خاکی تر از خون خوزستانی است..
تازه فهمیدیم سهمیه بنزین تهران و تبریز چرا باید با خوزستان یکی باشد..
تازه فهمیدیم هوای خوزستان آلوده است به مواد اورانیوم ضعیف شده..
تازه فهمیدیم که عدالت یعنی...


جای شگفتی است که برای رسیدن گرد و غبار به تهران، سه روز شاهد تعطیلی ادارات و مؤسسات هستیم، ماسک رایگان پخش می‌کنند و اکیپ‌های اورژانس در مناطق گوناگون پایتخت مستقر می‌شوند، اما...از سوی دیگر، عراقی‌ها با آلودگی شدید رودخانه اروند، آن را به کانال فاضلاب تبدیل کرده‌اند؛ بروز خشکسالی و پیشروی آب دریا، عملا این رودخانه را که یکی از رودخانه‌های مهم دارای آب شیرین بود، به یک دریای کوچک تبدیل کرده است.

گردوخاک در خوزستان و دزفول 
در حالی که هفته گذشته به سبب رسیدن گرد و غبار برخاسته از عراق به تهران، مرکز کشور و بسیاری از استان‌ها، شاهد بازتاب گسترده اخبار آن و سر و صدای زیاد برای حفظ سلامتی مردم بوده و چند روز به همین خاطر تعطیل شد، به یکباره شاهد جو گسترده‌ای درباره تحلیل این پدیده طبیعی بودیم.

به گزارش خبرنگار آنادز، این مسأله در حالی رخ داد که شهروندان شهرهای آبادان ،خرمشهر  و دزفول و چند شهر دیگر خوزستان، نزدیک به سه سال است با این پدیده سهمگین ـ که برای سلامتی به شدت مضر و پیامدهای بد زیست محیطی و در پی آن اقتصادی فراوان دارد ـ روبه‌رو بوده‌اند.

گزارش خبرنگار آنادز، همچنین حاکی است، در 48 ساعت گذشته، برخی دیگر از شهرهای همجوار با عراق به ویژه آبادان و خرمشهر در زیر چتر این گرد و غبار قرار گرفت، اما این بار، خبری از تعطیلی ادارات و سروصدای آن در رسانه‌های خبری نبود، چرا که مشکلات تا برای مرکزنشینان رخ ندهد، معضل به شمار نمی‌آید.

نادر دریابان، پیشکسوت خبری در استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری «تابناک» گفت: واقعا مایه تأسف است که در این سال‌ها، نگاه تبعیض‌آمیز حتی در پدیده‌های هواشناسی را نیز می‌بینیم.

وی ادامه داد: این که پس از سه سال و پس از این که گرد و غبار به تهران رسید مسئولان از خواب بیدار شدند، برای شهروندان آبادانی و خرمشهری و دزفولی و برخی از مناطق مرزی کشور، چیز عجیبی نیست؛ چرا که مردم در این مناطق به سختی زندگی کردن در دیار خود خو گرفته‌ و عادت کرده‌اند آب شور بخورند، از شرایط برق ناپایدار برخوردار باشند، فرزندانشان دچار افت تحصیلی شوند، با فقر و بیکاری در مبارزه باشند و سال‌های پس از جنگ، دردهای ناشی از آن را همچنان تحمل کنند.

دریابان گفت: جای شگفتی است که برای رسیدن گرد و غبار به تهران، سه روز شاهد تعطیلی ادارات و مؤسسات هستیم، ماسک رایگان پخش می‌کنند و اکیپ‌های اورژانس در مناطق گوناگون پایتخت مستقر می‌شوند، اما همین وضعیت هم‌اکنون در آبادان و خرمشهر با شدت تمام ادامه داشته و دمای هوا نیز به نصف نقطه جوش رسیده است.
مردم آبادان و خرمشهر در خانه‌های خود حبس شده‌اند و آنانی که بر سر کار خود حاضرند، خیال تعطیلی را از سر بیرون کرده‌اند.

وی گفت: این برخورد «یک بام و دو هوا» و تبعیض‌آمیز، هر چند تلخی روزگار مردم این مناطق را دو چندان می‌کند، مسئولان بدانند که شلاق عدالت خداوند، گریبان آنان را دیر یا زود خواهد گرفت.

  این پیشکسوت رسانه ای در خوزستان افزود: مردم آبادان و خرمشهر، همسایه نقطه عطف این گرد و غبار هستند. او همچنین با تشریح وضعیت جنوب استان بصره عراق و منطقه مرزی این کشور با کویت گفت: در این نقطه، شدیدترین صحنه دو جنگ صدام با آمریکا رخ داده است؛

آمریکایی‌ها در این منطقه به شدت از گلوله‌های دارای اورانیوم ضعیف شده و دیگر سلاح‌های غیر متعارف استفاده کرده‌اند که بنا بر آمار داده شده از سوی مسئولان عراقی، بیش از پنجاه هزار نفر را در استان بصره عراق به بیماری سخت مبتلا کرده است.

وی افزود: همچنین در جنگ ایران و عراق، دشمن با به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی در این منطقه، از گلوله‌هایی که دارای سرب و جیوه بوده، بهره برده است. این مواد بسیار سمی خطرناک که سال‌ها در خاک و هوای منطقه می‌ماند، می‌تواند با خود ارمغانی مسموم و خطرناک داشته باشد.

از سوی دیگر، عراقی‌ها با آلودگی شدید رودخانه اروند، آن را به کانال فاضلاب تبدیل کرده‌اند؛

پای دردودل یک شهروند دزفولی در گفتگو با خبرگزاری آنادز:

چرا باید یک شهروند تبریزی و تهرانی در گرمای 30 درجه با هوای مطبوع بهاری(البته بهار خوزستانی ها) ماهیانه 120 لیتر بنزین دریافت کند و آنوقت شهروند خوزستانی هم در گرمای بیش از 50 درجه و آلودگی و گردوخاک 5 برابر حد مجاز 120 لیتر؟؟؟!
شما که نمی توانید ذره خاکی را در آسمان پایتخت تحمل کنید،شما که نمی توانید این معضل را از طریق رایزنی با مقامات کشورهای همسایه حل کنید،پس آن حداقل حق طبیعی خوزستانی ها را که از منابع طبیعی استان خودمان هست را بدهید...
آیا این انصاف است؟آیا این عدالت است؟آخر تا به کی مردم خوزستان باید محروم از حق طبیعی خود باشند؟به نظر استان خوزستان شده است مثال  مزرعه ای که از آن فقط محصول خوب وبهره وری بخواهند بدون اینکه به آن آبی بدهند یا مواد اولیه زمینش را فراهم کنند.

وقتی دمای خوزستان به بیش از 50 درجه میرسد ،وقتی آلودگی در شهرهای استان خوزستان به بیش از 5برابر حدمجاز می رسد،تازه مردم خوزستان می فهمند تعطیلی معنایی ندارد و اکنون باید با زحمت فراوان و با علاقه ای وافر برسر کار بروند و از هوای دل انگیز تابستانی خود نهایت استفاده را ببرند.. 
مردم شریف خوزستان از مسئولین می خواهند هرچه زودتر با اقدامات زودبازده نسبت به حل معضل اقدام کنند.اگرچه خود آنها میگویند این معضل نیاز به اقدامات بلند مدت دارد ولی خودشان بهتر از همه می دانند اگر بخواهند یک روز و یک ساعت هم کافی است..
پس تا آه این مردم شما را فرا نگرفته است دست به کار شوید چراکه اگر این مردم آهی داشته باشند مطمئنا دامن کسانی که بخواهند پشت گوش زنند را خواهد گرفت.

anadez


| نظرات ( )

به اشتراک بگذارید :

 

ارسال شده توسط : بسیجی در تاریخ : سه شنبه 6 مرداد 1388 و ساعت : 01:36 ب.ظ
مرتبط با موضوع : عمومی ،
Display Pagerank